Bardzo silny skład CSC na Tour de Pologne

W 64. Tour de Pologne wystąpią zawodnicy z 20 grup zaliczanych do elitarnego cyklu Pro Tour, ponadto dwie ekipy, w tym polska Action Uniqa otrzymały od Czesława Langa "dzikie karty". W składach tych ekip wystąpi wielu znakomitych kolarzy. Poznajmy najważniejszych. Danilo DiLuca będzie na pewno gwiazda numer 1 naszego narodowego touru. Włoch z ekipy Liquigas wygrał w tym roku w pięknym stylu Giro d'Italia, wcześniej triumfował w słynnym klasyku Liege-Bastogne-Liege, w ostanią niedzielę po trzecim miejscy w Plouay Di Luca umocnił się na prowadzeniu cyklu Pro Tour, w Tour de Pologne pojedzie więc w specjalnej białej koszulce należnej liderowi. Podobnie było dwa lata temu, kiedy Włoch wygrywał pierwszy cykl Pro Tour a w Tour de Pologne zajął piąte miejsce. "Killera" w TdP wspierać będą uznani zawodnicy. Przede wszystkim Filippo Pozzato. Włoch jest już bardzo utytułowany. Wygrał w tym roku jeden z etapów Tour de France, co udało mu się po raz drugi w karierze. Ma także na koncie zwycięstwa w wyścigach Pro Tour - Mediolan San Remo (2006) i HEW w Hamburgu (2005). W TdP startował, ale etapu jeszcze nie wygrał. W składzie Astany figuruje nazwisko Andreasa Koeldena. Niemiec znalazł się w składzie reprezentacji tego kraju na MŚ w Stuttgarcie, ale przygotowania popsuł mu wypadek na treningu. Po zajęciu drugiego miejsca w prologu w Tour de France, wraz z ekipą wycofał się z "Wielkiej Pętli", ale w przeszłości dwukrotnie stał na podium tego wyścigu - był trzeci przed rokiem, i drugi trzy lata temu. Uchodzi za wybitnego specjalistę w wyścigach etapowych, wygrał w tym roku wyścig Pro Tour Tirreno - Adriatico, a w 2000 roku Paryż - Nicea, jest też brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Sydney (2000). Alessandro Ballan to kolejny as z Włoch, zwycięzca dwóch tegorocznych imprez z cyklu Pro Tour - Dookoła Falndrii i w sierpniu Vatenfall Classic, przed rokiem trzeci w Tour de Pologne, będzie tym razem walczył o zwycięstwo. Bardzo silny skład przysyła duńska ekipa CSC. Zespół ten prowadzi w klasyfikacji drużynowej Pro Tour, nic więc dziwnego, że sprawę startu w tegorocznym TdP potraktował bardzo prestiżowo. W składzie CSC figurują nazwiska pięciu znanych kolarzy. Do Warszawy przyjadą bracia Frank i Andy Schleck z Luksemburga. Schleckowie to kolarze, którzy określani są jako najzdolniejsi w światowym peletonie. 22-letni Andy zajął w tym roku drugie miejsce w Giro d'Italia, Frank ma na koncie wygrane etapy w Tour de France, Szwajcarii, przed rokiem zwyciężył w Amstel Gold Race i chodzi za wybitnego specjalistę w wyścigach klasycznych i krótkich etapówkach. Szwajcar Fabien Cancellara to aktualny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas, zwycięzca prologu i etapu, a także kilkudniowy lider podczas tegorocznego Tour de France oraz triumfator "Piekła Północy", czyli wyścigu Paryż - Roubaix przed rokiem. Niemiec Jens Voigt już dwa razy stawał na podium Tour de Pologne (drugi w 2001 i 1999), wygrał także etap w Karpaczu (2001). Kilka dni temu po raz drugi w karierze zwyciężył w wyścigu Dookoła Niemiec. Kim Kirchen wraca na trasę 64. Tour de Pologne UCI Pro Tour by, jak dwa lata temu, walczyć o zwycięstwo. Kolarz z Luksemburga wygrał etap w Karpaczu i cały wyścig w 2005 roku. W tym sezonie zawodnik T-Mobile jest w dobrej formie, zajął drugie miejsce w Tour de Suisse i 7. w Tour de France. Liderem zespołu Caisse d’Epargne będzie Jose Ivan Gutierrez. Mistrz Hiszpanii w jeździe na czas wygrał w sierpniu wyścig Pro Tour Eneco Tour. Ten kolarz dwa lata temu był wicemistrzem świata w czasówce. Gwiazdą ekipy Cofidis będzie Brytyjczyk Bradley Wiggins, mistrz olimpijski na torze, który wygrał w tym roku prolog wyścigu Dauphine Libere, ale któremu nie udało się triumfować, ku zmartwieniu kibiców, w londyńskim prologu Tour de France (był 4.). 24-letni Riccardo Ricco, to kolarz określany jako nadzieja włoskiego kolarstwo. Zawodnik z ekipy Saunier Duval w tym roku błysnął podczas włoskiej etapówki Tirreno-Adriatico, gdzie wygrał dwa etapy, etapowy triumf zanotował też podczas Giro d’Italia. W Tour de Pologne może być groźny podczas karkonoskich etapów. Ukrainiec Jarosław Popowicz, to ciągle jeszcze niespełniony talent. Pochodzący z Drohobycza zawodnik cztery lata temu, mając 23 lata, był trzeci w Giro d’Italia, co na tyle spodobało się Lance’owi Armstrongowi, że ściągnął go do swej ekipy Discovery Channel, w 2005 roku wygrał klasyfikację młodych w Tour de France, a przed rokiem etap w Wielkiej Pętli. W tym roku w Tour de France był ósmy, a etapowy sukces odniósł wiosną w Paryż - Nicea. W Tour de Pologne startował dotychczas bez powodzenia. W ekipie Gerolsteiner nieobecnego triumfatora sprzed roku, Stefana Schumachera będzie się starał zastąpić mistrz Niemiec, Fabian Wegmann. Ten kolarz wygrał już etap w Tour de Pologne dwa lata temu, a przed rokiem wydatnie przyczynił się do zwycięstwa "Szumiego". Może teraz kolej na niego...