Bike Maraton zakończył sezon w Świeradowie-Zdroju

W sobotę 3 października do historii przeszedł 15 już sezon Bike Maraton. Tak jak w latach poprzednich miejscem ostatnich zmagań był Świeradów-Zdrój. Tym razem baza całego wyścigu przeniosła się pod dolną stację kolei gondolowej SKI-SUN. Na starcie finałowych zmagań stawiło się blisko 1300 zawodników, wśród których gościnnie wystartowała Maja Włoszczowska. Dopisała również pogoda, podczas weekendu było ciepło i słonecznie, bardziej letnio niż jesiennie.

BM_03

Punktualnie o godz. 11.00 kolarski peleton wystartował na trzy specjalnie wyznaczone, oznakowane i zabezpieczone trasy. Najdłuższy dystans GIGA, liczący 73 km, zdominowany został przez zawodników grupy JBG-2, którzy zajęli całe podium – wygrał Mariusz Michałek przed Piotrem i Adrianem Brzózką. Jednak oczy wszystkich zwrócone były na rywalizację Michała Ficka i Bartosza Janowskiego, którzy walczyli o triumf w klasyfikacji generalnej Bike Maraton. Na etapie zwyciężył Ficek, ale nagrodę za cały sezon zgarnął Janowski. Wśród Pań bezkonkurencyjna w sobotę okazała się Michalina Ziółkowska a zwycięstwo w całym sezonie trafiło do Anny Świrkowicz. Dystans MEGA, liczący 51 km, padł Łupem Katarzyny Polakowskiej i Patryka Kaczmarczyka, którzy również wygrali klasyfikację generalną w swoich kategoriach. Najkrótszy dystans MINI ( 25 km) to zwycięstwa Patrycji Piotrowskiej i Mateusza Muchy. Ciekawostką na trasie była mobilny punkt serwisowy poruszający się na rowerze elektrycznym marki SCOTT i udzielający pomocy technicznej potrzebującym.

BM_04
Ciekawe również było w miasteczku sportowym przy dolnej stacji kolei gondolowej SKi-SUN, gdzie na bardzo wymagającej trasie rozegrany został Dziecięcy Bike Maraton, czyli bezpłatne zawody dla najmłodszych, w którym rywalizowała ich prawie setka. Nie mniej interesująco było również na stoiskach partnerów Bike Maraton –  SCOTT prezentował modele rowerów na 2016 rok, Quest nową kolekcję odzieży rowerowej, AEE Polska filmowało wszystko swoim kamerami sportowymi a ETIXX zapewniał nawodnienie napojami izotonicznymi. Jak zawsze samochody 4×4 do obsługi w terenie dostarczył SsangYong Polska.

BM_05
Po rywalizacji na trasie wszyscy uczestnicy przenieśli się do Aqua-Park Sport Hotel Interferie, gdzie o godz. 19 rozpoczęło się podsumowanie całego sezonu Bike Maraton. Najważniejsze nagrody sezonu zgarnęli, wspominani już wcześniej, Anna Świrkowicz i Bartosz Janowski, którzy zwyciężyli rywalizację na królewskim dystansie GIGA. Poza rywalizacją w kategoriach OPEN nagrodzonych zostało ponad 400 osób w różnych kategoriach wiekowych. Finałowe rozstrzygnięcia nastąpiły także w klasyfikacjach zespołowych, w których bezkonkurencyjne okazały się drużyny Volkswagen Samochody Użytkowe ( zwycięstwa w kategoriach Open i Sportowej) i Sport-Profit ( zwycięstwo w kategoriach Młodzieżowej i Muszkieterów). Podczas gali finałowej uhonorowani zostali najbardziej wytrwali zawodnicy, którzy zaliczyli wszystkie edycje w sezonie. Do każdego z 47 finiszerów całego sezonu trafiła pamiątkowa koszulka Bike Maraton 2015. Po ceremonii dekoracji nastąpił ostatni akord sezonu, czyli zabawa, tańce i rozmowy do białego rana.