Kotlina Kłodzka

W numerze 1/2002 „Magazynu Rowerowego” zaprezentowaliśmy walory turystyczne Kotliny Jeleniogórskiej. Tym razem pragniemy przedstawić inny region turystyczny Dolnego Śląska – Kotlinę Kłodzką. Leży ona na trasie szlaków komunikacyjnych z północy na południe Europy. Bezpośrednie sąsiedztwo Republiki Czeskiej podnosi jeszcze bardziej atrakcyjność tego regionu. Wiele turystycznych przejść pozwala pieszym i rowerzystom na swobodne przekraczanie granicy w obu kierunkach.

Od wieków region kłodzki nastawiony był przede wszystkim na wypoczynek i turystykę. Polanicę Zdrój, Duszniki, Lądek znało wielu kuracjuszy. Oferowały one wody mineralne do picia, kąpiele lecznicze i kosmetyczne w naturalnie ciepłych źródłach oraz wiele innych zabiegów. Odwiedzali Kotlinę wielcy tego świata. Bywali tu poeta J.W. Goethe i cesarz Franciszek Józef I. Prócz wód mineralnych i czystych potoków przyciągało turystów niezmierzone bogactwo górskiej przyrody, wyjątkowo malownicze Broumovske Steny i Góry Stołowe na północy, lasy Gór Orlickich i Bystrzyckich na zachodzie, na wschodzie ośnieżone przez większą część roku szczyty Pradziada po czeskiej i Śnieżnika po polskiej stronie.

Gmina Stronie Śląskie

To mało znana i rzadko odwiedzana przez rowerzystów część Kotliny Kłodzkiej. Centrum administracyjnym i komunikacyjnym okolicy jest Stronie Śląskie. Małe, malownicze miasteczko położone jest u zbiegu trzech dolin rzecznych: Białej Lądeckiej, Morawki i Siennej Wody, a otoczone trzema pasmami górskimi. Od zachodu Wzgórzami Krowiarek, od południowego wschodu Górami Bialskimi, od wschodu Górami Złotymi, a od południa Masywem Śnieżnika (z górującym nad okolicą szczytem Śnieżnik, 1425 m n.p.m.).

Turyści odwiedzający Stronie i okolice mają do wyboru liczne pensjonaty, pokoje gościnne w gospodarstwach agroturystycznych i schroniska, od bardzo skromnych do luksusowych. Co do miejscowych atrakcji kulinarnych, warto spróbować świeżego pstrąga z górskich strumieni. Po całodniowej eskapadzie rowerowej możemy odnowić się biologicznie w nowoczesnym centrum sportowym z dużym krytym basenem, siłownią, jacuzzi, solarium i gabinetami masażu. Stronie Śląskie i przylegające do niego wioski doskonale nadają się na bazę wypadową w rejon parku krajobrazowego, jak i poza granice kraju. Ciąg dalszy w numerze 4(5)/2003

top 3

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej

Filmy

Wybór redakcji

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej
comments powered by Disqus

Informuj mnie o nowych artykułach