Rutkiewicz pierwszym liderem Grodów

Marek Rutkiewicz (Mróz ActiveJet) wygrał pierwszy etap 45. edycji kolarskiego wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich i został jego liderem. Zawodnik polskiej grupy Piotra Kosmali pokazał, że w tym wyścigu stać go będzie na wiele i jestem jednym z najpoważniejszych kandydatów do zwycięstwa. - Gdyby dzisiaj przewaga była większa, to można by było pomyśleć aby jechać na mnie. Póki co pozostaniemy przy taktyce kilku liderów, gdyż zarówno ja, jak i Morajko, Witecki i Taciak czujemy się bardzo dobrze. Nie ma co, przy tak małych różnicach, stawiać na jednego zawodnika, gdyż defekt, czy nieco słabszy dzień, może zniweczyć całą pracę - powiedział na mecie Marek Rutkiewicz. Drugie miejsce na finiszu w Złotoryi zajął Leopold Koenig (PSK Whirlpool-Author), a trzecie Steffen Radochla (Team Nutrixxion Sparkasse).

Rutkiewicz, który wygrał ostatnią górską premię zaatakował na około 7 km do mety. Był wtedy na czele11-osobowej ucieczki, do której bardzo szybko zbliżał się peleton. Polak postanowił zaatakować, a wraz z nim ruszył Konig. Peleton nie zareagował.

Ta dwójka postawiła wszystko na jedną kartę i skupiła się na dojechaniu do mety nie oglądając się za siebie. Rutkiewicz, który doskonale znał końcówkę trasy z wielu kolarskich wyścigów odbywających sioę w Złotoryi, ostateczny atak przeprowadził na ostatnim breukowanym podjeździe. "Rutek" szybko na kilka metrów odskoczył Konigowi i nie oddał już prowadzenia do linii mety.

Liderem klasyfikacji górskiej został Robert Radosz (Aktio Group - Mostostal Puławy), który podczas pierwszego etapu stracił anonimowość uciekając samotnie przez wiele kilometrów. Radosz podczas ucieczki wygrał dwie górskie premie 1. kategorii (Kapela i Podgórki), a na trzeciej, kiedy to zdołało już go wyprzedzić dwóch zawodników - był trzeci.

W koszulce najlepszego młodzieżowca podczas 2. etapu wystartuje Michał Kwiatkowski. Ten młody i szalenie utalentowany zawodnik jest kolarzem hiszpańskiej Caja Rural, a to przecież bezpośrednie zaplecze ProTourowej Caisse d'Epargne. Nie trzeba wspominać, że w takiej grupie nikt nie może znaleźć się przypadkowo.

W klasyfikacji punktowej prowadzi Dean Podgornik z BK Loborika. W sobotę drugi etap wyścigu i zarazem drugi etap górski. To on będzie najcięższym odcinkiem tegorocznej odsłony Grodów. Peleton wyruszy ze Świdnicy i po przejechaniu prawie 168 kilometrów zakończy etap w Dzierżoniowie.

Tym razem organizatorzy przygotowali aż pięć górskich premii 1. kategorii i cztery 2. kategorii. Kolarze aż trzy razy wspinać się będą na Przełęcz Walimską (755m n.p.m.), dwa razy na Przełęcz Jugowska (805m n.p.m.). Premie 2. kat. to - dwukrotny podjazd na Przełęcz Sokoła (754m n.p.m.) i raz na Przełęcz Palczyk (588m n.p.m.) i Niedźwiedzia (594m n.p.m.). Na trasie sobotniego etapu znajdują się także trzy lotne finisze. Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieWyniki 1. etapu

top 3

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej

Filmy

Wybór redakcji

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej
comments powered by Disqus

Informuj mnie o nowych artykułach