Wyścig Solidarności i Olimpijczyków startuje 2 lipca!
942 km i 700 m liczyć będzie 19. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków, który rozpocznie się w środę 2 lipca startem honorowym na ul. Piotrkowskiej w Łodzi, a zakończy w niedzielę 6 lipca w Jastrzębiu Zdroju na al. Piłsudskiego. W drodze po zwycięstwo elita polskich kolarzy oraz zagraniczni goście pokonają Wysoczyznę Łaską Bełchatowską, Równinę Radomską, Góry Świętokrzyskie, Kotlinę Sandomierską, Beskid Wyspowy i Żywiecki. Trasa została ułożona w sposób zapewniający wysoki poziom sportowy. Znalazły się na niej zarówno etapy płaskie (Łódź – Pabianice, Bełchatów – Radomsko i Białobrzegi), jak i górskie (Wadowice – Jastrzębie Zdrój i Krosno – Nowy Sącz). W drodze z serca na południe kraju kolarze ścigać się będą na czas wokół Ożarowa. Etapów będzie siedem, pierwszego i trzeciego dnia zaplanowano po dwa, ale najwięcej, bo aż 224 km, zawodnicy przejadą piątego dnia zmagań.
Premie lotne i górskie
Na trasie będzie siedem lotnych finiszy, z których pierwszy już po minięciu 6 km w Aleksandrowie Łódzkim, a ostatni w Wiśle, 70 km przed zakończeniem imprezy. Aż cztery z jedenastu premii górskich przygotowano ostatniego dnia na trasie z Wadowic do Jastrzębia Zdroju (w tym dwie pierwszej kategorii na Kocierz i Salmopol), a po trzy między Krosnem i Nowym Sączem oraz Tarbobrzegiem i Kielcami. Wcześniej, na etapie z Białobrzegów do Radomia, tylko raz będą rywalizować o punkty na najlepszego górala w Ubyszowie (trzecia kategoria).
Na finiszach lotnych i górskich zawodnicy zdobywają punkty, bonifikaty i pieniądze, a na premiach specjalnych walczą tylko o dodatkowe pieniądze. W tym roku jest sześć takich miejsc: Zelów, Radomsko, Potworów, Wierzbica, Łubno Szlacheckie, Muszyna.
Dla kolarzy najważniejszy wyścig w kraju
Dla krajowych zawodników jest to najważniejsza impreza wieloetapowa, bowiem Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków ma najwyższą (za wyjątkiem Tour de Pologne, gdzie zwykle startuje tylko jedna najsilniejsza polska grupa zawodowa) klasę UCI 2.1. Zawody pierwszej kategorii tworzą kalendarz europejskiego kolarstwa. Zasadą jest, żeby imprezy wzajemnie nie odbierały sobie zawodników. Dlatego w tym czasie poza Tour de France i austriackim Osterreich-Rundfahrt nie ma żadnych imprez konkurencyjnych. Prestiżu imprezie dodaje udział olimpijczyków w miastach etapowych lub jadących w kolumnie wyścigu. W tym roku udział zapowiedzieli: Jan Tomaszewski (piłkarz, Montreal 1976), Ryszard Szurkowski (kolarz, Monachium 1972 i Montreal 1976), Mieczysław Nowicki (kolarz, dwa medale w Montrealu 1976), Zbigniew Pietrzykowski (bokser, medale w Melbourne 1956, Rzym 1960 i Tokio 1964), Wiesław Rudkowski (bokser, Montreal 1976), Edward Skorek (siatkarz, Montreal 1976). Patronem 19. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, a członkiem komitetu honorowego przewodniczący Komitetu Krajowego NSZZ Solidarność.
Miasta etapowe
W dotychczasowej historii kolarze ominęli Łódź tylko raz, a w pozostałych latach wyścig rozpoczynał się lub kończył w mieście nad Łódką (organizatorem imprezy jest od pierwszej edycji NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej). W tym roku kolarze ruszą z Łodzi już po raz 13., a do Jastrzębia Zdroju dotrą na metę imprezy po raz 4. W osiemnastu rozegranych dotychczas edycjach start etapowy odbył się w 77 miastach, najczęściej w Rybniku i Nowym Sączu – pięciokrotnie. Gospodarzami mety było 57 miejscowości, a rekordzistą Bielsko-Biała – dwanaście razy. Najdłuższą trasę kolarze przemierzali w 1997 r. – 1460 km, a najkrótszą w trakcie pierwszej edycji (Łódź – Gdańsk) w 1990 r. – 621 km. Wyścig liczył przed 18 laty tylko pięć etapów, natomiast najbardziej wyczerpujący (1997) miał ich aż dziesięć.
Na ekranie
W TVP Info i TVP Sport kibice kolarstwa będą mogli każdego dnia w programach informacyjnych zobaczyć relacje ze startu i mety wyścigu, a w wieczornych pasmach kronikę wyścigu. Z ostatniego etapu TVP Info zapowiada obszerną relację.
Więcej informacji: www.wyscig.com.pl