BUKOVINA – FESTIWAL KOLARSKICH ATRAKCJI
Królewski etap 73. Tour de Pologne UCI World Tour oraz dwa decydujące etapy pierwszego w historii Tour de Pologne Women odbędą się w tym roku w Bukowinie Tatrzańskiej i BUKOVINA Resort. Umowę o współpracy podpisali Czesław Lang – Dyrektor Generalny Tour de Pologne, oraz Piotr Kuchta – prezes Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego i Edward Kuchta – prezes Fundacji BUKOVINA oraz Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego.
Królewski etap Tour de Pologne od lat rozgrywa się na słynnych rundach wokół Bukowiny z podjazdami na Ząb, czy Ścianę BUKOVINA. To miejsca kultowe nie tylko wśród kolarzy, ale i kibiców. Przy okazji tego etapu gromadzi się ogromny tłum fanów, tworząc wspaniałą atmosferę, w niczym nie ustępującą emocjom z Tour de France. W tym roku zostanie rozegranych pięć królewskich rund wokół Bukowiny, a to oznacza aż piętnaście górskich premii. Bo tym razem kolarze będą się wspinać nie tylko na Ząb i Ścianę BUKOVINA, ale również na Wierch Rusiński. Do tego dodajmy jeszcze finałowy podjazd w Bukowinie Tatrzańskiej. Już dziś można więc poczuć przedsmak emocji, które czekają na kibiców 17 lipca na przedostatnim etapie 73. Tour de Pologne.
„To już siódmy kolejny rok, kiedy jesteśmy w Bukowinie. Bardzo się z tego cieszę, bo wspólnie tworzymy wspaniałe sportowe widowisko, a także historię. Właśnie tu rozpoczęliśmy organizację Tour de Pologne Amatorów, wyścigu, który dziś jest prawdziwym świętem wszystkich kolarzy. W tym roku także w Bukowinie, także po raz pierwszy rozstrzygną się losy Tour de Pologne Women.” – mówi Czesław Lang. Wyścig kobiet odbędzie się w tym roku bezpośrednio po 73. Tour de Pologne UCI World Tour. W ciągu dwóch dni (19-20 lipca) zostaną rozegrane trzy etapy, z czego dwa w Bukowinie. 20 lipca przed południem odbędzie się jazda indywidualna na czas, a po południu królewski etap na rundach. BUKOVINA będzie więc miejscem, w którym poznamy pierwszą zwyciężczynię Tour de Pologne Women
To nie wszystkie atrakcje, które w tym sezonie oferują BUKOVINA Resort i Bukowina Tatrzańska. W sumie aż czterokrotnie będą gospodarzami wielkich kolarskich wydarzeń. Oprócz męskiego i kobiecego Tour de Pologne, odbędzie się tu Tour de Pologne Amatorów (17 lipca) oraz BUKOVINA Lang Team Maraton MTB (11 czerwca). To najtrudniejsza edycja rozgrywana w tym roku w ramach Maratonów Rowerowych Lang Team. Jej wyniki będą zaliczane do Pucharu Polski, a sam maraton będzie kwalifikacją do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w maratonie MTB.
„Jestem przekonany, że kolarze pokochali Bukowinę. Opinie, z którymi się spotykamy, a także frekwencja motywują do tego, żeby organizować coraz więcej imprez” – tłumaczy Edward Kuchta, prezes Fundacji BUKOVINA i Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego – „Kolarze chcą coraz częściej przyjeżdżać do Bukowiny, a my chcemy im stworzyć jak najlepsze warunki do uprawiania kolarstwa. Zwłaszcza, że ukształtowanie terenu, widoki i przyroda zachęcają do uprawiania tego sportu. Marka BUKOVINA od lat związana jest z krzewieniem kolarstwa szosowego i MTB. Dowodem na to są zarówno masowe, jak i profesjonalne imprezy kolarskie.”
Rower i kolarstwo to znakomita forma promocji Bukowiny i całego regionu. Już teraz funkcjonuje tam wiele udogodnień dla rowerzystów, a plany sięgają daleko. „Wspólnie z gminą i fundacją chcemy tworzyć nowe szlaki i ścieżki rowerowe, profesjonalnie je oznakować, przygotować mapki rowerowe z wszelkimi informacjami, serwis telefoniczny i wypożyczalnie rowerów. Inspiracje czerpiemy z regionów, które w podobny sposób promują się poprzez rower, na przykład Trentino, a także część Kolorado w USA. Rower to doskonałe uzupełnienie oferty turystycznej.” – dodaje prezes Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego Piotr Kuchta. Ze tych planów cieszy się Czesław Lang. „Widać jak zmienia się infrastruktura, poprawia się jakość dróg. Mamy trasę królewskiego etapu Tour de Pologne z podjazdami na Ząb, Ścianę BUKOVINA. W ślad za tą powstaną również następne. Cieszę się, że samorządy i gospodarze postrzegają kolarstwo nie tylko jako sport wyczynowy, ale też możliwość promowania regionu, zwiększania ruchu turystycznego.” – mówi dyrektor generalny Lang Team.