Davide Martinelli najszybszy w Warszawie!

Davide Martinelli (Etixx – Quick Step) triumfował na pierwszym etapie wyścigu Tour de Pologne. Włoch, wygrywając odcinek prowadzący z Radzymina do Warszawy zapewnił sobie żółtą koszulkę lidera Skandia, a także białą Hyundai. W Tarnowskich Górach trykot lidera klasyfikacji górskiej Tauron przywdzieje Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), a niebieski Lotto dla najaktywniejszego Marc Fournier (FDJ). Premię Lotos dla najlepszego Polaka za 7. miejsce zgarnął natomiast Michał Kwiatkowski (Team Sky).

TdP_1 etap_102212 lipca we wtorek w podwarszawskim Radzyminie rozpoczęła się 73. edycja Tour de Pologne. W tym roku Czesław Lang postanowił poprowadzić swój wyścig Szlakami Historii, a ta podwarszawska miejscowość idealnie wpisuje się w hasło przewodnie tegorocznego wyścigu. Warto przypomnieć, że właśnie tam w 1920 roku odbyła się kluczowa batalia Bitwy Warszawskiej. To wówczas 96 lat temu odparliśmy oddziały Armii Czerwonej i powstrzymaliśmy marsz komunistów na Zachód. – Bitwa Warszawska to nie tylko oddziały wojskowe, ale także zwykli młodzi ludzie, którzy oddawali życie w obronie wartości, takich jak wolność i niepodległość. Pośród tych ludzi byli także kolarze, członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, którzy odegrali ważną rolę w działaniach wojennych – mówił na starcie dyrektor wyścigu.

Po tak pięknym powitaniu peleton wyruszył do walki na 135-kilometrowym etapie prowadzącym do Warszawy. To właśnie w stolicy naszego kraju na malowniczych ośmiu rundach odbyła się walka o żółtą koszulkę Skandi. Nim do boju ruszyli sprinterzy, zaraz po starcie ostrym uformowała się ucieczka w składzie: Alessandro de Marchi (BMC Racing Team), Marc Fournier (FDJ), Jonas Koch (Verva Activejet Team), Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice), Szymon Rekita (Reprezentacja Polski) oraz Peter Williams (One Pro Cycling).

TdP_1 etap_0676

Szósta szybko zyskała trzy minuty przewagi, ale na więcej nie pozwoliła grupa zasadnicza, napędzana przez grupy sprinterów. Nim akcja została zlikwidowana uciekinierzy mogli między sobą rozstrzygnąć walkę o koszulki najlepszego górala Tauron oraz najaktywniejszego zawodnika. Rywalizacja o różową koszulkę wspinacza odbyła się na dwóch premiach usytuowanych na Agrykoli, a także ulicy Karowej, gdzie triumfowali odpowiednio Jarosław Marycz i Maciej Paterski. Dzięki lepszej pozycji na mecie etapu na starcie 2. etapu w trykocie Tauronu staną popularny Marycz, który po etapie stwierdził, że to nie koniec jego harców. – Ten sukces bardzo mnie cieszy. Na następnych etapach będziemy starali się utrzymać prowadzenie w tej klasyfikacji. Dziś nawet nie przeliczaliśmy, który z nas będzie wyżej. Plan na 1. etap wykonany i to jest najistotniejsze. Runda po Warszawie była trudna, wymagająca. Najważniejsze, że etap przejechaliśmy bezpiecznie, bez kraks, ponieważ głupio byłoby zakończyć wyścig, nim on tak naprawdę się nie zacznie – mówił Marycz po zejściu z podium.

O niebieską koszulkę Lotto uciekinierzy walczyli na Placu Trzech Krzyży i tutaj gościnni okazali się nasi kolarze, ponieważ komplet punktów i prawo do dekoracji zapewnił sobie Marc Fournier (FDJ). Było to jednak preludium do tego, co organizatorzy przygotowali na Placu Teatralnym, gdzie usytuowano metę zmagań.

TdP_1 etap_0640

W tradycyjnym pojedynku sprinterskim zdecydowanie najlepszą pracę dla swojego lidera wykonali zawodnicy ekipy Etixx – Quick Step, który na ostatnich metrach siali niemały zamęt. Najlepiej odnalazł się w nim Davide Martinelli. Dla zaledwie 23-letniego zawodnika był to zdecydowanie największy sukces w karierze, ponieważ w pakiecie Włoch otrzymał żółtą koszulkę Skandia, a także białą dla najlepszego sprintera Hyundai, dlatego po zejściu z podium nie mógł powstrzymać wzruszenia.To najwspanialszy dzień w moim życiu. Drugie zwycięstwo w mojej karierze, dodatkowo odniesione w tak ważnym wyścigu to mój sukces. Może to nie jest Tour de France, ale jeden z wyścigów World Tour. Najwyższa kategoria i poziom rywali. Pokonałem dziś Gilberta, Stybara. Spełniłem marzenie Na następnych etapach spróbuję utrzymać koszulkę, chociaż wiem, że nie będzie to łatwe – zapowiedział.

TOP 10:

1 Davide Martinelli (Ita) Etixx – Quick-Step         3:01:10
2 Fernando Gaviria (Col) Etixx – Quick-Step
2 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
3 Zdenek Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step
4 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
5 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
6 Kévin Reza (Fra) FDJ
7 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
8 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
9 Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida

10 Lorenzo Manzin (FDJ).

Z kolumny 73. Tour de Pologne

Wojciech Mincewicz

Fot. Dariusz Krzywański

 

TourDePologne_pasek sponsorski_215Tdp.indd

 

top 3

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej

Filmy

Wybór redakcji

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej
comments powered by Disqus

Informuj mnie o nowych artykułach