Rower w mieście – 10 kluczowych porad
Koniec sezonu to nie koniec jazdy. Kontakt z rowerem możemy podtrzymać, używając go jako środka codziennego transportu. Nawet wśród zagorzałych miłośników dwóch kółek taka decyzja może jednak wiązać się z pewnymi wątpliwościami. Przedstawiamy 10 wskazówek, które pomogą się ich pozbyć.
Tekst: Jakub Nowotarski
Poza powodami czysto pragmatycznymi, takimi jak oszczędność czasu lub pieniędzy, rower jako środek transportu w mieście to również przyjemność. Jazda na rowerze do pracy jest doskonałym sposobem na dobre rozpoczęcie dnia i wcale nie musi się wiązać ze zmęczeniem, ubrudzeniem czy spoceniem. Przeciwnie, poranna jazda poprawia humor i dobrze nastraja przed całym dniem. Aby to było jednak możliwe, potrzebne jest odpowiednie nastawienie i przygotowanie, zarówno siebie, jak i sprzętu. Trzeba pamiętać, że jazda po mieście ma swoją specyfikę, a trzymanie się nawyków z jazdy sportowej może utrudnić dostosowanie się do miejskich warunków. Zebrane przez nas porady powinny przydać się wszystkim, którym brakuje doświadczenia w rowerowym commutingu, a chcieliby takiej formy transportu – i stylu życia – spróbować.
1. Wybierz odpowiedni rower
Jazda po mieście powinna być dla Ciebie przyjemnością, a pierwszym krokiem, żeby to osiągnąć, jest dobranie odpowiedniego roweru. Oczywiście rowery szosowe czy MTB nie są tutaj najlepszym wyborem. Od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się tzw. holendry, czyli typowe rowery miejskie. Wyprostowana sylwetka na nich sprzyja jeździe po mieście, a szczegóły konstrukcyjne ułatwiają codzienną eksploatację. Warto również zadbać o dodatkowe wyposażenie roweru. Koszyk, bagażnik z sakwami, fotelik lub przyczepka dla dziecka to elementy, które niezwykle ułatwiają życie.
Typowy rower miejski to jednak nie jedyny sensowny wybór. Osoby, które mimo wszystko lubią lekki, szybki sprzęt, mogą zdecydować się na rowery typu urban bike. Kilka modeli tego typu testujemy nawet tym wydaniu MR.
2. Ubierz się adekwatnie do pogody
Jesień wiąże się z bardzo zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Największą przeszkodą jaką napotkasz będzie deszcz. Na szczęście na rynku jest wiele kurtek i płaszczy specjalnie dla rowerzystów. Szczególnie godne uwagi są specjalne poncza, które sięgają aż do kierownicy. W efekcie chronią przed deszczem również nogi.
Jesienne dni oznaczają również większe wahania temperatury. Pamiętaj, że jazda na rowerze powoduje, że ciało wytwarza więcej ciepła niż podczas marszu. Zbyt ciepłe ubrania mogą spowodować przegrzanie, co naraża nas na przeziębienie. Ubierając się na rower pamiętaj w szczególności o ochronie dłoni, szyi oraz stóp, bo te części ciała są najbardziej narażone na zimno.
3. Jedź odpowiednim tempem
Jazda po mieście różni się od tej po szosie czy maratonach MTB. Pamiętaj, że Twoją metą jest początek dnia w pracy. Tym samym, tempo może, a nawet powinno, być spokojniejsze. Wśród niektórych panuje przekonanie, że przy eleganckim stroju podróż rowerem do pracy jest wykluczona. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie tempo, szczególnie jesienią, gdy temperatury nie sięgają 30 stopni, gwarantuje, że organizm się nie przegrzeje, a branie prysznica przed samą pracą nie będzie konieczne.
WIĘCEJ W MR 10/2013