Podjazd pod Przełęcz Karkonoską

Mimo że brak na niej malowniczych serpentyn, asfalt jest tak kiepski, że nie da się po nim normalnie zjechać, a knedliki w knajpie na górze są twarde jak podeszwa, Przełęcz Karkonoska jak żadna inna zasługuje na miano Supertrasy.

Tekst: Borys Aleksy, zdjecia: Michał Kuczyński

Powód jest prosty. Według wszelkich dostępnych danych jest to najtrudniejszy szosowy podjazd w Polsce. Jedyny ujęty w międzynarodowych rankingach podjazdów, jedyny, na kórym na odcinku kilometra utrzymuje się średnie nachylenie ponad 15%, i to dwukrotnie. Tam nie ma żartów, uwierzcie. I właśnie dlatego trzeba to podjechać.

supertrasa przelecza karkonoska3

Przełęcz znajduje się w paśmie Karkonoszy, mniej więcej w połowie jego długości. Od polskiej strony jest zamknięta dla ruchu samochodowego, za to od czeskiej można na nią wjeżdżać, dzięki czemu na górze bywa gwarno, jest restauracja, schronisko i parking. I piękny asfalt, którym można zjechać i wrócić do Polski przez Harrachov i Szklarską Porębę. To niezły pomysł na ok. 85 km wycieczkę.

supertrasa przelecza karkonoska4

Wróćmy jednak do samego podjazdu. Zaczyna się już w Podgórzynie (dzielnica Jeleniej Góry), ma długość 12,5 km i cały czas wiedzie niebieskim szlakiem. Wraz z wysokością staje się coraz trudniejszy. Początkowo ma nachylenie ok 3%, które w Przesiece rośnie do 6%, potem do 8%… Wreszcie, od skrzyżowania z Drogą Sudecką, zaczyna się prawdziwy „atak szczytowy” – 4100 m katorgi. Na powitanie 1 km o nachyleniu 15,7% (uwaga, maksymalnie 27% na 50 m!). W przetrwaniu tego odcinka może pomóc myśl, że później podjazd  „wypłaszcza się” do ok. 10%. Lżej jest przez kolejny kilometr, a potem przychodzi decydujące starcie z Przełęczą – ostatnie 2,5 km podjazdu z nachyleniem sięgającym miejscami 25%. Na tę końcówkę trzeba sobie zostawić resztki energii, nie warto atakować podjazdu zbyt ostro na początku. Motywujące napisy na asfalcie i świadomość, że zostało już niewiele, bardzo pomagają, ale maksymalne przełożenie i tak wydaje się zbyt twarde, a myśl o zejściu z roweru bliższa realizacji niż kiedykolwiek indziej. Wszystkim, którzy zdołają przetrwać ostatni kilometr, z góry GRATULUJEMY!

supertrasa przelecza karkonoska1

top 3

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej

Filmy

Wybór redakcji

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej
comments powered by Disqus

Informuj mnie o nowych artykułach