Start!

Przyszedł kwiecień i znowu wszystko się zaczyna. Rusza wyjątkowo bogaty sezon zmagań amatorów. Przedstawiamy krótki przegląd najważniejszych imprez

Tekst: Borys Aleksy, zdjęcia: Paweł Urbaniak

 Miniony sezon pokazał, że Polacy lubią się ścigać na rowerach. Na frekwencję, mimo kryzysu, nie narzekali organizatorzy imprez MTB ani szosowych, a większość z nich spodziewa się jeszcze większej liczby uczestników w tym roku. Sezon 2010 będzie obfitować w maratony MTB, największy wzrost odnotuje jednak kategoria wyścigów szosowych. Oto zarys kalendarza, wg którego funkcjonować będzie amatorskie ściganie.
Maratonowy początek sezonu
 Zdawałoby się, że jeśli chodzi o maratony MTB, można strzelać w ciemno i wszystko zacznie się w Murowanej Goślinie i Wrocławiu w ostatnim tygodniu kwietnia. I tu niespodzianka, już 10 kwietnia sezon otworzy maraton w Dolsku z cyklu Powerade Suzuki MTB Marathon Grzegorza Golonki. Jak twierdzi organizator, wyścig ma mieć szczególny charakter. Na trasie stanie czołówka polskich zawodników MTB i szosowych, a impreza, współorganizowana z firmą Mróz, ma stać się odpowiednikiem szosowego otwarcia sezonu w Sobótce.
 „Trasa wokół lubuskich jezior będzie łatwa i szybka, idealna na otwarcie sezonu” – zapowiada Grzegorz Golonko. „Dla mnie to przede wszystkim sprawa prestiżowa, bardzo cenię sobie możliwość współpracy z jednym z największych sponsorów w polskim kolarstwie Wojciechem Mrozem” – dodaje, obiecując jednocześnie atrakcyjne nagrody. Tydzień po Dolsku, tradycyjnie, Murowana Goślina – też płaska, ale w wariancie Giga, długa aż na 106 kilometrów.
 Wcześnie zaczyna również Cezary Zamana. Pierwsza edycja Mazovii odbędzie się 11 kwietnia w Otwocku. Seria mazowieckich wyścigów organizowanych przez znanego kolarza ma w tym sezonie liczyć 14 imprez i będzie pod tym względem największym cyklem maratonów MTB. Na drugim biegunie rankingu znajduje się Skandia Maraton Langteam Czesława Langa, który proponuje 8 maratonów. Od zmian zacznie się również seria Bike Maraton Macieja Grabka. Wrocławska trasa została przeniesiona na zachodnie rubieże miasta, zamiast Kocich Gór uczestnicy przemierzą mokradła rezerwatu Zabór i podwórze zamku na wodzie w Wojnowicach. Krótka pętla będzie pokonywana kilkakrotnie, w zależności od dystansu. „Będzie dobra impreza” – przewiduje Adam Orczykowski z Grabek Promotion. Maciej Grabek nie współpracuje już z władzami Boguszowa-Gorców, zawiązuje natomiast coraz silniejsze więzi z Jelenią Górą, która aspiruje do miana rowerowej stolicy Polski. W efekcie z kalendarza Bike Maratonu wypadła impreza w masywie Trójgarbu, zamiast niej Maciej Grabek zorganizuje Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB w Jeleniej Górze, odświeżając stosunki z PZKol-em. Będzie też Uphill na Śnieżkę, jak zwykle z limitem miejsc, więc kto chętny, niech się spieszy z zapisami. Bike Maraton zyskał nowego sponsora, firmę Zasada-Rowery, w efekcie powstał nowy maraton w Wieluniu – 22 maja pościgać się będzie można pod patronatem Zasady w dolinie Warty. Zakończenie bikemaratonowego sezonu tym razem w Karpaczu, który zamienił się terminem z Polanicą. Imprezy Grzegorza Golonki bez zmian – Karpacz, Złoty Stok, Międzgórze itd. W sumie czeka nas 11 edycji Powerade Suzuki MTB Marathon i 12 Bike Maratonów. Poza czterema największymi cyklami maratonów odbędą się te o zasięgu regionalnym, jak Poland Bike Marathon czy Cyklokarpaty.pl.
Szosa coraz popularniejsza
 Maratony szosowe cyklu „Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych” zaczną się w Trzebnicy imprezą o nazwie „Żądło Szerszenia”, zakończą wyścigiem w Świnoujściu. Wśród wyścigów Pucharu pojawią się dwa nowe – Klasyk Radkowski i Liczyrzepa w Karpaczu. W sumie szosowcy-amatorzy wystartują w 13 wyścigach zlokalizowanych głównie na zachodzie kraju. Charakter cyklu nie zmieni się, wciąż obowiązywać będą podstawowe zasady: trzy warianty długości trasy (najdłuższy ponad 200 km), start w kilkuosobowych grupach i poruszanie się w ruchu otwartym. W zeszłym roku organizatorzy Pucharu zanotowali duży wzrost liczby uczestników.
 „Dwa lata temu mieliśmy 300 uczestników, przed rokiem 500, w tym spodziewamy się 700” – mówił nam w marcu Zenon Janiak, organizator Żądła Szerszenia. Liczbą uczestników organizatorzy Pucharu prawdopodobnie będą zmuszeni podzielić się z konkurencyjną serią o nazwie Roadmaraton. Lista imprez tworzących ten cykl nie jest jeszcze zamknięta, wiadomo już natomiast, że składać się będzie z kilkunastu wyścigów, w tym trzech czasówek. Podobnie jak Puchar Polski i Roadmaraton będzie zrzeszać różnych organizatorów. Różnice między cyklami to przede wszystkim założenia regulaminu. „Roadmaraton nie powstał w celu konkurowania z imprezami Pucharu Polski” – mówi twórca idei Roadmaratonu Wiesiek Legierski. „Według mnie oba cykle będą się wzajemnie uzupełniać. Nasze wyścigi będą krótsze (maksymalnie 130 km), start będzie, w miarę możliwości, wspólny dla każdej kategorii wiekowej, trasa zostanie możliwie dobrze odizolowana od ruchu samochodowego. To wszystko jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom wielu uczestników maratonów szosowych, którzy chcieliby poczuć atmosferę prawdziwego wyścigu szosowego”. Legierski jest znany przede wszystkim jako twórca Pętli Beskidzkiej, zaliczanej dotąd do cyklu PP.
Etapówki
 Równolegle do kalendarza imprez jednodniowych rozwija się scena wyścigów etapowych. Imprezy górskie rozegrają się według podobnego schematu jak w zeszłym roku. Ekstremalne MTB Trophy tradycyjnie odbędzie się w święto Bożego Ciała (3 czerwca) w Istebnej. „Formuła wyścigu pozostaje bez zmian, będą natomiast urozmaicenia trasy przez Wielką Raczę i nowy etap na Klimczok” – mówi Grzegorz Golonko, dodając, że zainteresowanie wyścigiem jest bardzo duże. „Podobnie jak przed rokiem będą mocne składy z całej Europy, w tym zmotywowani Czesi, którzy chcieliby wreszcie wygrać tę polsko-czeską imprezę”.
 W tym samym czasie w Jeleniej Górze będzie odbywać się Bike Adventure Macieja Grabka, a na drugim krańcu Polski, w okolicach Ełku, Gwiazda Mazurska Cezarego Zamany. Trwają przygotowania, wiemy tylko, że organizatorzy zapowiadają więcej jazdy w górach, być może oznacza to rezygnację z czasówki w jeleniogórskim parku.
 Pod koniec lipca można szykować się na odmienione MTB Challenge. To również etapówka Grzegorza Golonki, który wprowadził ratalny system opłat i zwiększył liczbę pakietów startowych, co zaowocowało większym niż przed rokiem zainteresowaniem uczestników. Na starcie pojawią się m.in. zawodnicy z Australii, RPA i Zimbabwe. Zgodnie z zapowiedziami wyścig będzie krótszy (sześć dni) i skoncentruje się na trasach w polskich górach, co oznacza m.in. intensywną eksploatację Masywu Śnieżnika.
 W sierpniu odbędzie się Transcarpatia. Inna w formule niż pozostale etapówki, łączy elementy wyścigu na orientację z typowym maratonem MTB. Jej organizator, Marcin Rygielski, zapowiedział, że tegoroczna edycja będzie najtrudniejsza z dotychczasowych. Nowością jest wyodrębnienie trzech wariantów wyścigu – Pro (najtrudniejszy), Fun (łatwy) i Road (szosowy). Rygielski podkreśla unikatowy charakter imprezy, której trasa przemierza polskie góry od Beskidu po Bieszczady. W zeszłym roku wyścig miał 250 uczestników. „Idziemy pod prąd, nie zależy nam na frekwencji takiej jak na zwykłych maratonach. Nasi uczestnicy to prawdziwi pasjonaci i twardziele. Trasa jest bardzo wymagająca, trzeba mieć jaja z żelaza, żeby ukończyć taką imprezę. Atmosfera jest niepowtarzalna, trudno o wyścig dający większą satysfakcję na mecie” – mówi Rygielski. Zapisy na edycję 2010 trwają.
Nowość! Etapówki szosowe
 W tym roku debiutują dwa szosowe wyścigi etapowe. Pierwszy, sześciodniowy o nazwie RoadPro, odbędzie się w lipcu w Masywie Śnieżnika. Wyścig rozpocznie się czasówką pod górę, kolejne dni też będą miały górski charakter. W ramach wpisowego (499 zł) organizator, firma TimePro, zapewnia m.in. wyżywienie i nocleg. Mateusz Zieliński z TimePro jest pełen optymizmu, mimo że to pierwsza impreza tych rozmiarów, jaką przyjdzie im organizować. Już zimą było ponad stu zapisanych uczestników, jeśli organizacja wyścigu będzie na takim poziomie jak jego promocja, zapowiada się ciekawe wydarzenie.
 Druga etapówka to Roadtrophy, współorganizowane przez Grzegorza Golonkę i Wieśka Legierskiego, z terminem ostatecznie ustalonym na 20–22 sierpnia. Mocną stroną wyścigu mają być trudne górskie trasy oraz obecność m.in. Sylwestra Szmyda i zawodników z najlepszych polskich grup zawodowych. Wyścig będzie miał wspólną klasyfikację z MTB Trophy, co ma za zadanie wyciągnąć na szosę miłośników MTB.
Alternatywa?
 Maratonów MTB będzie jak lodu, pojawi się też prawie trzydzieści imprez szosowych, nie licząc etapówek. Miłośnicy tych typowo wytrzymałościowych dyscyplin powinni być zatem usatysfakcjonowani. Do tego dochodzą amatorskie cykle XC w Wielkopolsce i na Kujawach oraz kilka imprez o zasięgu regionalnym. Jeśli ktoś szuka alternatywy dla tych tradycyjnych form zabawy w kolarstwo, może odczuwać niedosyt. Próbą zafundowania bikerom mocniejszych wrażeń był w minionym sezonie Kellys Supermaraton Podhalański, wzorujący się na austriackim Saltzkammergut Trophy. Też maraton, ale wyzwaniem miał być dystans wynoszący ponad 200 km. Pierwsza próba nie udała się z braku wystarczającej liczby uczestników, zobaczymy, jak będzie dalej. Rozwija się pomysł na imprezy enduro, realizowany w postaci Enduro Trophy (organizator – emtb.pl). To w zasadzie wszystko. Kalendarz obfituje w imprezy, ale jest monotonny. Zniknęły tak popularne w Europie wyścigi 24-godzinne, a szkoda… Sami kiedyś dobrze się na nich bawiliśmy. Są dobre etapówki, ale to przedsięwzięcia wymagające pod każdym względem, także finansowym i czasowym, więc przyciągające tylko pewną grupę osób. Czy bikerzy nie są zgłodniali nowych form ścigania i zabawy? Popyt i podaż na pewno stymulują się w tym przypaku wzajemnie. Wykonanie pierwszego kroku zawsze należy jednak do organizatorów. Nowe inicjatywy związane z amatorską szosą wskazują na to, że w branży nie panuje stagnacja, pomysły wciąż się rodzą. Kto wie, jakie wyścigi będziemy zapowiadać za rok?

Kalendarz najważniejszych imprez amotorskich w sezonie 2010
Kwiecień 10. Powerade Suzuki MTB Marathon, Dolsk 11. Mazovia MTB Marathon, Otwock 18. Bike Maraton, Wrocław 18. Mazovia MTB Marathon, Warszawa 24. Żądło Szerszenia, Trzebnica 25. Mazovia MTB Marathon, Łódź 25. Skandia Maraton Lang Team, Chodzież

Maj 01. Mazovia MTB Marathon, Supraśl 01. Powerade Suzuki MTB Marathon, Murowana Goślina 08. Bike Maraton, Zdzieszowice 08. Klasyk Radkowski, Radków 15. Powerade Suzuki MTB Marathon, Złoty Stok 16. Mazovia MTB Marathon, Radom 16. Skandia Maraton Lang Team, Bielawa 22. Bike Maraton, Wieluń 22. Gryfland, Gryfice 23. Mazovia MTB Marathon, Piaseczno 23. Skandia Maraton Lang Team, Białowieża 29. Powerade Suzuki MTB Marathon, Szczawnica 29. V Leszczyński Maraton Rowerowy, Leszno 30. Skandia Maraton Lang Team, Nałęczów

Czerwiec 03-06. Beskidy MTB Trophy, Istebna 04. Mazovia MTB Marathon, Ełk 04-06. Bike Adventure, Jelenia Góra 04-06. Gwiazda Mazurska, Ełk 05. Bike Maraton, Polanica Zdrój 12. Pętla Drawska, Choszczno 13. Skandia Maraton Lang Team, Olsztyn 19. Bike Maraton, Piechowice 19. Powerade Suzuki MTB Marathon, Międzygórze 20. Mazovia MTB Marathon, Lublin 26. Gorzowski Maraton Rowerowy, Gorzów Wielkopolski 27. Skandia Maraton Lang Team, Sopot

Lipiec 03. Kellys Supermaraton Podhalański, Kluszkowce 03-08. RoadPro, Kotlina Kłodzka 04. Mazovia MTB Marathon, Szydłowiec 10. Bike Maraton, Tarnów 24. Łobeski Maraton Rowerowy, Łobez 25. Mazovia MTB Marathon, Skarżysko 25-30. Sudety MTB Challenge, Kotlina Kłodzka

Sierpień 01. Bike Maraton, Kraków 01. Powerade Suzuki MTB Marathon, Głuszyca 07. Bike Maraton, Świeradów-Zdrój 07. Klasyk Kłodzki, Zieleniec 08. Mazovia MTB Marathon, Nidzica 14. Bike Maraton, Jelenia Góra 14. Powerade Suzuki MTB Marathon, Krynica Zdrój 15-21. Transcarpatia, Ustroń – Baligród 20-22. Beskidy Road Trophy, Istebna 22. Mazovia MTB Marathon, Mława 21. Kołobrzeski Maraton Rowerowy, Kołobrzeg 29. Powerade Suzuki MTB Marathon, Kraków

Wrzesień 04. Jeziorak Tour, Iława 05. Bike Maraton, Poznań 05. Mazovia MTB Marathon, Pułtusk 11. Powerade Suzuki MTB Marathon, Rabka Zdrój 12. Mazovia MTB Marathon, Kraków 12. Skandia Maraton Lang Team, Białystok 18. Bike Maraton, Ustroń 18. Maraton Liczyrzepa, Karpacz 25. Powerade Suzuki MTB Marathon, Istebna 25. Trójząb Neptuna, Świnoujście 26. Mazovia MTB Marathon, Łomianki 26. Skandia Maraton Lang Team, Rzeszów

Paździearnik 02. Bike Maraton, Karpacz

top 3

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej

Filmy

Wybór redakcji

Czytaj więcej

Jeździj jak zawodowcy i zabezpiecz swój telefon na rowerze – uchwyt do telefonu na rower marki RokForm

Czytaj więcej
comments powered by Disqus

Informuj mnie o nowych artykułach